fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Nasi posłowie po trzech latach kadencji

Nie ma powodów do wstydu! „Wprost” zamieścił analizę aktywności wszystkich posłów pod tytułem „Sejmowi lenie. Znane nazwiska na liście wstydu”. Nie ma w tym zestawieniu naszych, kujawsko-pomorskich z lewicy. Wręcz przeciwnie należą do najaktywniejszych.

Wyborcy lewicy powierzyli mandaty 4 kandydatom na listach, dwóm w okręgu nr 4 (bydgoskim) Krzysztofowi Gawkowskiemu i Janowi Szopińskiemu i dwóm w okręgu nr 5 (toruńskim) Joannie Scheuring-Wielgus i Robertowi Kwiatkowskiemu.

Ten ostatni najpierw po wyborach wstąpił do SLD, potem opuścił Nową Lewicę i teraz lideruje Stowarzyszeniu Lewicy Demokratycznej (też SLD) w Toruniu. Niestety, tym sposobem lewica straciła jeden mandat poselski oraz przedstawiciela w 5-osobowej Radzie Mediów Narodowych, gdzie R. Kwiatkowskiego rekomendowała Nowa Lewica.

Aż ciśnie się pod osąd, ponawiany od lat wniosek o zasadę, w myśl której poseł wybrany z danej formacji, jeśli chce zmienić barwy, powinien złożyć mandat i zrezygnować z funkcji, na które był skierowany, do reprezentacji swojego ugrupowania. W jego miejsce powinien wejść kolejny kandydat z listy wyborczej, którego wyborcy obdarzyli swymi głosami. A rezygnujący, zmieniający poglądy niech spróbuje startować w kolejnych wyborach skąd chce i skąd będą jego chcieli wystawić.

tuchola biuro2 copy   szopinski sejmv   scheuring

Mamy zatem w województwie troje posłów i rzec można prezentują trzy typy posłowania.

Krzysztof Gawkowki (reprezentant całej lewicy) z racji przewodniczenia Koalicyjnemu Klubowi Poselskiemu Lewicy ma więcej zadań krajowych, prezentowania na mównicy, konferencjach prasowych w Sejmie oraz w mediach aktualnych stanowisk i propozycji programowych lewicy.

Jan Szopiński (region i trybuna najważniejsze) jest drugim pod względem liczby wystąpień sejmowych i wygłaszanych oświadczeń. Przoduje też w liczbie złożonych interpelacji, które w większości dotyczą problemów regionu i utrzymuje bardzo ścisłe związki z różnorodnymi środowiskami w województwie (seniorzy, sportowcy, organizacje kultury, działkowcy, związki zawodowe). Jest wyróżniony Obywatelskim Grand Prix Okole 2022, przyznawanym przez Radę Osiedla Okole w Bydgoszczy oraz tytułem "Samorządowiec - Spółdzielca" Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Bydgoszczy.

Natomiast Joanna Scheuring-Wielgus (liderka akcji ogólnopolskich) kojarzona jest z akcjami o zasięgu krajowym wiązanymi ze zwalczaniem kościelnej pedofilii (współautorka mapy kościelnej pedofili), walką o prawa kobiet. Była liderką kampanii spotkań działaczek ruchu kobiecego w różnych miejscowościach kraju i rozmów o zakazie aborcji, zbieraniu podpisów pod projektem obywatelskim „Aborcja bez granic”, a ostatnio była inicjatorką i organizatorką „Europejskiego Kongresu Kobiet” w Toruniu, w którym wzięło udział prawie tysiąc osób. Słynie też ze skandalicznego dwukrotnego odbierania jej w Sejmie immunitetu poselskiego, by ukarać za wieszanie dziecięcych bucików na kościelnym płocie i za cichą demonstrację tekturowego hasła „Kobieto sama umiesz decydować” w toruńskim kościele. Realizowała kilka krajowych konwencji Lewicy i prowadziła ich obrady.

Wszyscy nasi posłowie utrzymują inspirujące kontakty z organizacjami młodzieży – Młodą Lewicą i Federacją Młodych Socjaldemokratów.

Prowadzą też ożywione kontakty z wyborcami na otwartych spotkaniach i poprzez funkcjonowanie biur poselskich w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Nakle nad Notecią, Mogilnie, Tucholi, Żninie.

Popatrzmy teraz na statystyki:

Krzysztof Gawkowski – 224 wystąpienia sejmowe (szef klubu KO B. Budka – 120, a Jarosław Kaczyński – 14);

Poseł złożył 548 interpelacji, także w sprawach regionu, wziął udział w 98,38% głosowań.

Jan Szopiński – 786 wystąpień sejmowych (w Sejmie lepszy jest tylko poseł „Polski 2050” Mirosław Suchoń, który występował z trybuny sejmowej 814 razy), 96 wygłoszonych oświadczeń, 817 interpelacji, w większości dot. spraw województwa i lokalnych, udział w 99,71 % głosowań. Przewodniczy stałej podkomisji sejmowej ds. obywatelskich, cudzoziemców i migracji. Pracuje w sejmowych Komisji Zdrowia oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Joanna Scheuring-Wielgus – 38 wystąpień w Sejmie, 371 złozonych interpelacji i udział w 95,41% głosowań. Jest zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Wszyscy troje pełnią funkcje w krajowych i wojewódzkich władzach Nowej Lewicy.

Opr. nim, 4 listopada 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem